Alpha nursing - psychologická péče o miminka a malé děti

Alpha nursing je inovativní terapeutický přístup norské psychoterapeutky Mony Lisy Boyesen v péči o novorozence a kojence s cílem citlivě porozumět a naplňovat jejich vývojové potřeby. Tento léčivý přístup pomáhá předcházet rozvoji vývojových poruch a neuróz, které vznikají v důsledku zátěžových faktorů v době těhotenství, rizikového porodu nebo komplikované poporodní adaptace. Terapeutický přístup vychází z psychodynamických vývojových potřeb malých dětí, které, pokud  nejsou uspokojovány, zvyšují riziko vzniku raných traumat a vývojových poruch, které pak ovlivňují celý jejich další život.

Dítě do jednoho roku zůstává ve velmi citlivém a zranitelném stavu, který navazuje na život před narozením. Je proto nutné, aby se miminko po narození co nejčastěji dostávalo do hluboce meditativního stavu, na který bylo zvyklé v době nitroděložního vývoje a při kterém intenzivně dozrávají všechny neurovegetativní systémy a čáti mozku a vylaďuje se i psychická stabilita dítěte. K navození tohoto stavu přispívá správné kojení/ krmení dítěte. Tyto stavy, podobné hypnotickému spánku (převládající mozkové vlny alfa, théta a delta), je nutné podporovat a udržovat, protože zřetelně napomáhají zdravému vývoji dítěte, odbourávají jeho stres a napětí. K odblokování porodního traumatu a tím k psychickému uvolnění napomáhá i vhodně, tj. individuálně zvolená biodynamická masáž.

Pokud jsou miminka příliš brzy vystavována vnějším vzruchům, které je přetěžují, nebo když jsou rušena v naplňování svých instinktivních potřeb, ztrácí svoji přirozenou autoregulační schopnost. Vlivem zátěžové adaptace se u novorozenců objevují některé psychosomatické symptomy jako např. koliky, nespavost, apatie, hyperaktivita, syndrom nadměrně plačícího kojence atd.. , které se dlouhodobým stresem fixují v tělesném i psychickém systému dítěte a později vedou k rozvoji neuróz, nebo poruch osobnosti. Tato raná zatížení pak přispívají ke snížení imunity a zvýšenému výskytu vývojových poruch učení a pozornosti (sy.ADHD), .

Alpha nursing je novodobým transformačním koučinkem rodičů, který pomáhá rozvíjet jejich přirozené  a empatické naladění na potřeby a zdravý vývoj dítěte - porozumět jeho pláči, mimice a pohybům. Proškolený terapeut pomáhá během hodinového sezení mamince a tatínkovi získat porozumění pro signály dítěte o jeho potřebách, navázat s ním bezpečný a vzájemně zklidňující kontakt. Nabídne rady jak využívat správného krmení pro podporu a harmonizaci vývoje dítěte. Nabídne způsob podpory vývojového zrání s využitím speciálních bioenergetických doteků a masáží

TOPlist Seo servis